فرمود ,آنان ,ورقه ,صاحب ,براى ,دستور ,صاحب اختيار ,اعلان رسمى ,خنثى كننده ,غدير، خنثى

غدير، خنثى كننده ی توطئه های منافقین
آنچه مى توانست همه ى نقشه هاى منافقين را يك جا خنثى نمايد و اسلام را در چنين جو اجتماعى بر حقيقت خود حفظ كند، تعيين و اعلان رسمى جانشين پيامبر بود.آن حضرت اين مهم را از آغاز بعثت خويش در هر فرصت مناسب بيان مى فرمود، و حتى بارها با سند و پشتوانه ى اجتماعى مطرح مى كرد، تا آنجا كه روزى اميرالمؤمنين عليه السلام را فراخواند و سپس به خادم خود دستور داد تا صد نفر از قريش و هشتاد نفر از ساير عرب و شصت نفر از عجم و چهل نفر از اهل حبشه را جمع نمايد.وقتى اين عده جمع شدند دستور داد ورقه اى بياورند.
سپس به آنان دستور داد مانند صف نماز در كنار يكديگر بايستند و فرمود:
«اى مردم، آيا قبول داريد كه خداوند صاحب اختيار من است و به من امر و نهى مى نمايد و من در برابر سخن خدا حق امر و نهى ندارم؟»
گفتند: «آرى، يا رسول الله». فرمود: «آيا من نسبت به شما از خودتان صاحب اختيارتر نيستم و به شما امر و نهى مى كنم و شما در برابر سخن من حق امر و نهى نداريد'؟ گفتند: بلى، يا رسول الله.
فرمود: هر كس كه خداوند و من صاحب اختيار اوييم اين على صاحب اختيار اوست.او شما را امر و نهى مى كند و شما در برابر سخن او حق امر و نهى نداريد. خداوندا دوست بدار هر كس او را دوست بدارد، و دشمن بدار هر كس او را دشمن بدارد، و يارى كن هر كس او را يارى كند، و خوار كن هر كس او را خوار كند.خداوندا تو شاهد من بر اينان هستى كه من ابلاغ كردم و دلسوزى نمودم.
سپس دستور داد آن ورقه "كه اين مطالب در آن نوشته شده بود" سه بار براى آنان خوانده شود.بعد سه بار فرمود: چه كسى از شما مايل است اين پيمان را باز پس گيرد؟ آنان سه مرتبه گفتند: به خدا و پيامبرش پناه مى بريم از اينكه گفته ى خود را باز پس گيريم.
بعد آن حضرت ورقه را بست و با مُهر يكايك آن جمع ورقه را مهر نمود و فرمود: اى على، اين نوشته را نزد خود نگه دار، و هر كس اين پيمان را شكست آن را برايش بخوان تا من در روز قيامت خصم او باشم.
با همه ى اين اقدامات، پيامبر صلى الله عليه و آله اعلان و نصب و تعيين رسمى و عمومى را براى موقعيتى مهم از نظر زمانى و مكانى در نظر گرفته بود كه در عظيم ترين اجتماع مردم در تاريخ حيات آن حضرت و در آخرين ماههاى عمر او بود.وحشت منافقين هم از همين بود و به صور مختلف در مقابل آن سنگ اندازى مى كردند.
آن موقعيت زمانى و مكانى براى اعلان رسمى 'غدير خم' بود كه بطور اساسى منافقين را فلج كرد و نقشه هاى چندين ساله ى آنان را نقش بر آب كرد و بر آنچه در خاطر شيطان صفت خود پرورده بودند خط بطلان كشيد.(به بخش دوم و سوم اين كتاب مراجعه شود).
حضرت فاطمه ى زهرا عليهاالسلام در اين باره مى فرمايد:
'وَاللهِ لَقَدْ عَقَدَ لَهُ يَوْمَئِذٍ الْوِلاءَ لِيَقْطَعَ مِنْكُمْ بِذلِكَ الرجاءَ'.(عوالم: ج 11 ص 595 ح 58)
'پيامبر در روز غدير، عقد ولايت را براى على محكم كرد تا اميد شما را بدين طريق از آن قطع كند'.
منبع اصلی مطلب : وطن فروشان و خائنین
برچسب ها : فرمود ,آنان ,ورقه ,صاحب ,براى ,دستور ,صاحب اختيار ,اعلان رسمى ,خنثى كننده ,غدير، خنثى
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : غدير، خنثى كننده ی توطئه های منافقین